Petras Geniušas

 

jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, wszechstronnych i poszukujących litewskich wykonawców. Z repertuarem mistrzowsko opanowanych dzieł klasycznych, romantycznych i współczesnych jest częstym gościem recitali i koncertów z litewskimi orkiestrami symfonicznymi oraz najrozmaitszymi zespołami kameralnymi i solistami. Dzielił scenę z takimi gigantami, jak Roztropowicz, Menuhin, Kniazev, Geringas czy Chekassin. Lecz poza występami w roli muzyka klasycznego można Petrasa Geniušasa podziwiać na scenie dramatycznej i w produkcjach muzycznych, a także w projektach jazzowych. Jego zainteresowania muzyczne sięgają daleko poza jego korzenie jako muzyka klasycznego: od angielskiej muzyki wirginałowej, przez etniczną z róznych stron świata, do awangardy, jazzu i elektronicznych rytmów tanecznych. Wpływa to także na jego sposób interpretacji muzyki klasycznej, co czyni tego pianistę wyjątkowym.

 

Urodzony w rodzinie muzyków w Wilnie, Petras Geniušas ukończył Litewską Akademię Muzyczną w klasie prof. Jurgisa Karnavičiusa, po czym kontynuował studia w Konserwatorium Moskiewskim u prof. Wiery Gornostajewej. Seria wysokich nagród na wybitnych konkursach pianistycznych (m.in. II Nagroda na Pilar Bayona Piano Competition, Saragossa 1989; I Nagroda na Y.C.A.A. International Piano Competition, Oberlin 1991; III Nagroda na A.M.S.A. World Piano Competition, Cincinnati 1991; I Nagroda na Palm Beach Invitational International Piano Competition, 1992) znakomicie potwierdziła jego reputację jako jednego z najbardziej utalentowanych i ukształtowanych pianistów litewskich jego pokolenia. Oprócz regularnych występów na Litwie, Petras Geniušas koncertował w ponad 20 krajach świata i występował w największych światowych salach koncertowych, np. w Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, w nowojorskich Alice Tully Hall i Avery Fisher Hall w Lincoln Center, Geijitsu Geikijo w Tokio oraz w wiedeńskim Musikverein.

 

Kariera Petrasa Geniušasa jako pedagoga obejmuje takie doświadczenia, jak Kursy Mistrzowskie w Tokio i Osace, Szwedzko-Bałtyckie Kursy Mistrzowskie “Academia Baltica” oraz Royal Academy of Music w Londynie (1996-1998). W latach 1992-1998 regularnie uczył na Kursach Mistrzowskich Yamaha w Tokio, a obecnie dzierży tytuł profesorski na Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej.

 

Petras Geniušas nagrał kilka entuzjastycznie przyjętych przez krytykę albumów pod egidami rozmaitych firm nagraniowych w Niemczech, Japonii i na Litwie. W 2004 nakręcony został dokument „Improwizacja. Temat: Petras Geniušas” (w reżyserii Moniki Juozapavičiūtė dla Litewskich Narodowych Telewizji i Radia), który sportretował tę wielostronną osobowość nie w koncertowym fraku, ale w powszednim życiu, wśród rodziny, kolegów, przyjaciół i uczniów, w stałym ruchu pomiędzy Wilnem, Moskwą i Londynem.

 

W uznaniu dla jego wszechstronnej aktywności koncertowej oraz dorobku artystycznego, został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej w 1992, oraz Nagrody WIPO za Kreatywność w 2004.