Lidia Grzanka-Urbaniak

 

wiolonczelistka i pedagog od najmłodszych lat związana z Wrocławiem. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Zdzisława Butora. Doskonaliła swój warsztat muzyczny u mistrzów wiolonczeli: Michaela Flaksmana, Kazimierza Wiłkomirskiego, Milosa Sadlo i innych wirtuozów instrumentu. Uczestniczyła wielokrotnie w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech. Laureatka konkursów solowych (m.in. III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu) i kameralnych, zdobywczyni nagród na konkursach w kraju i za granicą (m.in. I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Włocławku, nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Colmar we Francji, nagroda na festiwalu Jazz nad Odrą).

 

Współzałożycielka Orkiestry Kameralnej Leopoldinum – do 1996 r. była jej koncertmistrzem. Współpracowała w charakterze koncertmistrza wiolonczel z wieloma orkiestrami takimi jak: Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Helvetica, gościnnie z WOSPRiT.

 

Współzałożycielka Orkiestry Kameralnej Wratislavia, w której pracuje od 1996 r. Stale koncertuje jako solistka i kameralistka. W 1996 roku wystąpiła w Spivey Hall w Atlancie (USA) na galowym koncercie z okazji przystąpienia Polski do NATO. Grała koncerty z takimi artystami, jak Sir Yehudi Menuhin, James Galway, Karol Teutsch, Krystian Zimerman, Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Janusz Olejniczak, Urszula Kryger, Ewa Pobłocka, Stefan Kamasa, Piotr Reichert, Hinrich Alpers, Andrzej Bauer, Krzysztof Śmietana i in.

 

Występowała wielokrotnie jako solistka i kameralistka na koncertach i renomowanych festiwalach w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Norwegii, Danii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Rosji, Iraku, USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Meksyku, Korei Płd. Dokonała wielu prawykonań muzyki współczesnej, nagrywała dla firm TONPRESS CD, KOS RECORDS, ZUK RECORDS, DUX, SONORIS, OPUS, CD Accord, dla potrzeb PR i TV i Radio France.

 

Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w latach 1993-2005 pełniła również funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Wśród jej wychowanków są laureaci konkursów krajowych i zagranicznych, absolwenci mistrzowskich studiów podyplomowych i studiów doktoranckich, a także absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Są wśród nich koncertmistrzowie renomowanych orkiestr, pedagodzy szkół muzycznych, młodzi pracownicy nauki. W 2000 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł naukowy profesora nauk muzycznych. Pierwsza kobieta profesor zwyczajny wiolonczeli w Polsce. Regularnie zapraszana do prac jury przesłuchań CEA, konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wykładowca mistrzowskich kursów interpretacji i warsztatów muzycznych w Polsce i poza granicami kraju (Austria, USA, Kanada). Pełni funkcję wiceprezesa Fundacji dla Kultury Muzycznej Wrocławia WRATISLAVIA.