Paweł Pańta

 

ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe przy ul. Bednarskiej u Zbigniewa Wegehaupta. W 1994 r. rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową. W 1995 r. był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado, z którą występował na BBC Proms Festival i Berliner Festspiele.

 

W latach 1996-1998 występował w Niemczech, USA, Chinach i Rosji z międzynarodową orkiestrą Philharmonie der Nationen, z ktorą zagrał ponad sto koncertów.

 

Od 1998 r. współpracuje z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. Nagrał z kwintetem i Karolem Radziwonowiczem dwie płyty poświęcone twórczości F. Chopina. Współpracuje również z kwartetem Prima Vista, z którym koncertuje z takimi solistami jak: K. A. Kulka, P. Paleczny, J. Stanienda, T. Wojnowicz, W. Kłosiewicz, J. Kotnowska. Gościnnie wystąpił na płycie Siesta (A. Mleczko as., ss. i kwartet Prima Vista), nominowanej do Fryderyka 2003 w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna. Jakomuzyk jazzowy występował w zespołach Zbyszka Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Wojtka Majewskiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego.

 

Od 2000 r. gra w Andrzej Kurylewicz Trio. Jest zdobywcą trzeciej nagrody na czwartym międzynarodowym konkursie improwizacji jazzowej w Katowicach. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt zarówno klasycznych, jak i jazzowych: I Solisti di Varsavia i Karol Radziwonowicz – Chopin: Koncert e-moll, Koncert f-moll; Filip Wojciechowski Trio: „ClassicJazz” (2000); Andrzej Kurylewicz Trio – „Andrzej Kurylewicz Trio”, Polskie Radio (2001); Wojciech Majewski Quintet – „Grechuta”, Sony Music Polska (2001); Filip Wojciechowski Trio –„Romantic Meet Jazz”, DUX (2003); Sinfonia Viva – „Muzyka i Ekran”, DUX (1999); „Muzyka i Ekran II”, DUX (2001); Wanda Warska – „Piosenki z Piwnicy”, Polskie Radio (2004); Elzbieta Wojnowska, Wlodek Pawlik – „Sonety Szekspira”, PPA i CS Impart (2004); Trio Marcina Maleckiego – „Odyseja Kosmiczna” (2005).