Pascal Rogé


uosabia wszystko, co najlepsze we francuskiej pianistyce; jego interpretacje Poulenca, Satie, Fauré, Saint-Saënsa czy Ravela charakteryzują się przede wszystkim elegancją, pięknem oraz delikatnym frazowaniem – jego nazwisko jest dziś wprost synonimem najlepszego wykonawstwa francuskiej muzyki na świecie.

 

Urodzony w Paryżu już w wieku 17 lat stał się elitarnym artystą nagrywającym dla firmy Decca. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym dwie nagrody Gramophone Awards, Grand Prix du Disque oraz nagrodę Edison Award za interpretacje koncertów Ravela i Saint-Saensa. Na liście jego nagrań znajdują się ponadto: komplet utworów na fortepian Poulenca i Ravela, cztery albumy z muzyką Sati i dwie z muzyką Debussy’ego oraz wszystkie utwory Bartoka na fortepian z orkiestrą z towarzyszeniem The London Symphony Orchestra. W roku 1999 nagrał dla Poulenc Edition jego oba koncerty fortepianowe,  Aubade oraz Concerto Champêtre – wszystko pod dyrekcją Charlesa Dutoit.

 

Z towarzyszeniem Wiedeńskiej Radiowej Orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Bertranda de Billy dokonał dla Oehms Classics nagrania Koncertu fortepianowego G-dur Ravela oraz Koncertu fortepianowego Gershwina, które spotkało się z jednogłośnym uznaniem. W tym samym składzie ukazała się właśnie druga płyta, zawierająca Koncert na lewą rękę Ravela oraz Błękitną RapsodięAmerykanina w Paryżu Gershwina. Jego najnowszym projektem jest Rogé Edition, realizowany dla wydawnictwa Onyx Classics. Pierwsza płyta, wydana w maju 2005, zapoczątkowała nagranie wszystkich dzieł Debussy’ego jego Preludiami, następna – wydana na początku 2007 r. – zawiera Estampes oraz Kącik dziecięcy. Nagrany w marcu 2008 trzeci album zawiera miniatury Images oraz Pièce Pour le Piano a czwarty, z września 2010, zawiera Etiudy. Dla wydawnictwa Onyx nagrał również płytę zawierającą Koncerty Mozarta z towarzyszeniem Indianapolis Symphony Orchestra pod dyrekcją Raymonda Lepparda, płytę Poètes du Piano oraz Wedding Cake z muzyką na fortepian na cztery ręce, którą zrealizował ze swoją żoną, Ami Rogé.

 

Pascal Rogé występował w niemal wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata. Koncertował z takimi orkiestrami, jak Philadelphia Orchestra, Montreal Symphony, L’Orchestre de Paris, L’Orchestre National de Radio France, Royal Concertgebouw Orchestra (Amsterdam), NHK Symphony Orchestra Tokyo, Vienna Symphony Orchestra, L’Orchestre de la Suisse Romande, Gewandhaus (Lipsk) oraz ze wszystkimi głównymi orkiestrami w Londynie.

 

Regularnie występuje w Stanach Zjednoczonych, jest także częstym gościnnym artystą w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Łacińskiej i zwłaszcza w Japonii. Wśród jego aktualnych angażów w Wielkiej Brytanii znajdują się recitale w Wigmore Hall, Symphony Hall Birmingham oraz w Queen Elizabeth Hall, gdzie jest częstym gościem cyklu International Piano Series.

 

Pascal Rogé przez dwa lata był Dyrektorem Artystycznym letniego festiwalu Incontri in Terra di Siena, odbywającego corocznie w Toskanii. Z wielką przyjemnością daje również recitale z muzyką na fortepian na cztery ręce, którą wykonuje ze swoją żoną, pianistką Ami Rogé.