Daniel Propper (DUO GRANAT)


urodził się w 1969 roku w Sztokholmie jako syn Szwedki i Wiedeńczyka. Od 1994 roku mieszka w Paryżu, skąd obecnie prowadzi swą międzynarodową karierę koncertową.

 

Edukację muzyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku pod opieką uznanego szwedzkiego pedagoga Gunnara Halhagena, następnie pracował pod kierunkiem legendarnej pianistki Tatiany Nikołajewej, która zachęciła go do wykonania Wariacji Goldbergowskich na Festiwalu w Salzburgu w 1990 roku. Po roku spędzonym w słynnej Juilliard School w Nowym Jorku uzyskał dyplom Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Swój kunszt wykonawczy doskonalił następnie w Konserwatorium Paryskim; jego nauczycielami we Francji byli Bernard Ringeissen, Jacque Rouvier, Bruno Rigutto i Gérard Frémy.

 

Daniel Propper jest zdobywcą wielu nagród, m.in. nagrody Królewskiej Akademii Muzycznej (1990) i pierwszej nagrody na KIL International Piano Competition w Szwecji.

 

W jego repertuarze znajduje się wiele koncertów, m.in. III Koncert fortepianowy Rachmaninowa wykonany ze Sztokholmską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Emmanuela Krivine’a oraz Błękitna Rapsodia Gershwina z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Francji. Muzykę kameralną wykonywał z takimi artystami jak skrzypkowie Aleksander Brussilowski, Anastasia Khitruk i Jack Liebeck, wiolonczelistka Emmanuelle Bertrand oraz pianista Noël Lee.

 

W ostatnich latach pianista występował w Kanadzie (Letnim Festiwal Borisa Brotta), Chinach (Piano aux Jacobins Festival w Pałacu Cesarskim w Pekinie), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Festiwal Abu Dhabi), Kuwejcie, Szwecji (Royal Palace Festival w Sztokholmie) oraz wielu miastach Francji. Po gorącym przyjęciu jego debiutu w londyńskiej Wigmore Hall w styczniu 2007 roku, gdzie grał Wariacje Goldbergowskie, wystąpił potem również w Oksfordzie, Wiedniu i Budapeszcie, jak również na Festiwalu Griega w Paryżu. W 2008 wystąpił ponownie w Wigmore Hall na Festiwalu Schubertowskim.

 

Wśród dokonanych przez artystę nagrań znajdują się Utwory liryczne Griega, Wariacje Goldbergowskie Bacha na CD i DVD oraz Last American Dream Jeremy’ego Bentama. Planuje nagranie koncertowe kompletnego cyklu 32 Sonat fortepianowych Beethovena oraz recitale z utworami Griega i innych kompozytorów skandynawskich.