Klaudiusz Baran

 

Urodził się w Przemyślu. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Jerzego Jurka i Conservatoire „Paul Dukas” w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnay’a.

 

Jest laureatem m.in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowicach w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu w 1997 r.

 

Uczestniczył w wielu festiwalach m.in. „Warszawska Jesień” „Koncercie Roku”, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Forum Lutosławskiego” w Warszawie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Musica Moderna” w Łodzi, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Serbia), Festiwalu „Bajan i bajaniści” w Moskwie, „Brawo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Skrzyżowanie Kultur” w Warszawie, „Dialogu Czterech Kultur” w Łodzi, „EXPO 2008” w Saragossie, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Petersburgu, „Sezonie Kultury Polskiej” w Rosji, „Tango Festival y Mundial de Baile” w Buenos Aires i wielu innych.

 

Jako solista współpracował z orkiestrami większości polskich filharmonii, a także m.in Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą AUKSO, Orkiestrą „Wratislavia”, Dresdner Philharmoniker, Philharmonie PhilharmonieKoblenz, Philharmonie Meinengen, Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus”; pod dyrekcją takich dyrygentów jak: Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Reinbert de Leeuv, Agnieszka Duczmal, Michał Nesterowicz, Reinhold Petersen, Zsolt Hamar, Jiri Malat, Charles Oliveri-Munroe, Lucas Vis, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Urbański, Daniel Raiskin, Hector Guzman i innych.

 

W 2009 roku miał okazję z wielkim powodzeniem wykonać „Siedem słów Chrystusa na Krzyżu” Sofii Gubaiduliny w obecności kompozytorki.

 

Jest członkiem i założycielem takich zespołów jak: Tangata Quintet z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.

 

W 2003 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003” w kategorii -„Najlepszy album – muzyka kameralna”. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jak również muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.

 

Występował solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju – we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Norwegii, Chinach i Argentynie.

 

Jego repertuar obejmuje utwory od baroku do muzyki najnowszej. Ważną częścią jego działalności jest stała współpraca z kompozytorami, ma na koncie ponad 20 prawykonań muzyki najnowszej

 

Zapraszany jest jako wykładowca na międzynarodowe kursy mistrzowskie (Polska, Francja, Serbia).

 

Jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora gdzie w 2012 został wybrany Prorektorem do spraw artystycznych.