Katarzyna Zdybel-Nam

 

Jedna z najbardziej utytułowanych fagocistek młodego pokolenia, naukę gry na instrumencie rozpoczęła w 1998 roku w zamojskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia pod kierownictwem Jerzego Lisaka. W latach 2002-2007, pod kierunkiem Zbigniewa Płużka, studiowała w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie, a trzy lata później ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe (Solistenklasse) w Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie Marka Engelhardta. Naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Czesława Klonowskiego uzyskując doktorat w 2015 roku, a w 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego.

 

Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów. W 2012 roku zdobyła trzy ważne nagrody: w lipcuI nagrodę w Międzynarodowym Konkursie IDRS Ferdinand Gillet-Hugo Fox w Oxfordzie w stanie Ohio (USA), a we wrześniu II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Dwa lata wcześniej triumfowała we Włoszech, zdobywając główne nagrody – najpierw w Międzynarodowym Konkursie Fagotowym im. Gioacchina Rossiniego w Pesaro, a potem podczas Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców w Chieri. W 2009 roku została laureatką II nagrody (I nie przyznano) oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu konkursowego w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych i Perkusyjnych w Moskwie. W 2016 roku artystka otrzymała główną nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych im. Matthew Ruggiero w Bostonie. W 2019 roku artystka została finalistką konkursu Kaleidoscope w Los Angeles.

 

Koncertuje jako solistka i kameralistka. Jako solistka wystąpiła z towarzyszeniem wielu znakomitych zespołów: Stuttgarter Kammerorchester, Orchestra Filarmonica di Torino, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Orkiestra Symfoniczna Konserwatorium Moskiewskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała z wieloma renomowanymi orkiestrami tj. Orchestre Chambre de Lausanne (Szwajcaria), Royal Danish Orchestra, Orkiestra Symfoniczna w Göteborgu (Szwecja), Opera w Göteborgu, Orkiestra Symfoniczna w Malmö (Szwecja). Od 2007 roku jest solistką NFM Filharmonii Wrocławskiej.

 

Katarzyna Zdybel-Nam prowadzi szeroką działalność pedagogiczną. W 2018 roku objęła klasę fagotu na Kursach Interpretacji w Zakresie Gry na Instrumentach Dętych w Dusznikach-Zdroju. Do tej pory przeprowadziła kursy mistrzowskie oraz konsultacje w wielu szkołach oraz akademiach muzycznych w całej Polsce. W 2017 roku jako gość specjalny została zaproszona do poprowadzenia kursu oraz wykonania recitalu w ramach Dnia Instrumentów Podwójnostroikowych w Bostonie. Była także zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w amerykańskich uczelniach tj. Berklee, Boston University, New England Conservatory.

 

W 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta Portrait (CD Accord) oraz płyta Poezja dźwięków (TV Zamość). W 2019 roku wspólnie z pianistką Katarzyną Kluczewską wydała płytę Romantic works (Orphee Classics).

 

Katarzyna Zdybel-Nam jako koncertująca solistka przyczynia się do popularyzacji fagotu jako instrumentu solowego, a co za tym idzie – do powstawania nowych utworów na fagot. Swoje dzieła na fagot dedykują jej współcześni kompozytorzy – m.in. Dariusz Przybylski, Marcin Markowicz, Gerard Drozd czy Piotr Radko.

 

Katarzyna Zdybel-Nam jest pomysłodawczynią stworzenia katalogu utworów fagotowych napisanych przez kompozytorów polskich XX wieku: Nieodkryty potencjał największego indywidualisty w orkiestrze, czyli rzecz o polskiej twórczości na fagot w XX wieku. Kierunki, style oraz problemy wykonawcze: szkic muzykologiczny. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane wspólnie z dr Ramoną Słobodzian w ramach programu Białe Plamy – Muzyka i Taniec Instytutu Muzyki i Tańca.

 

zdj.: Kamila Chojnacka