Mateusz Stankiewicz

 

Akordeonista, kameralista. Wielokrotnie nagradzany i wszechstronny, zdobywał laury na prestiżowych konkursach o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim m.in. w Klingenthal, Sanoku, Castelfidardo, Popradzie i Wilnie. W roku 2022 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Klaudiusza Barana. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w macierzystej uczelni. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak Mie Miki, Geir Draugsvoll, Matti Rantanen, Claudio Jacomucci, Stefan Hussong czy Elżbieta Rosińska.

 

Artysta brał udział w wielu festiwalach jako solista i kameralista, m.in. podczas festiwalu Warszawska Jesień, MusicaModerna, Nowe Horyzonty, Strefa Ciszy, Warszawa Singera, Smykofonia, Emanacje, Letnie koncerty na Grochowskiej. Występował w Pałacu Prezydenckim, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Bałtyckiej oraz za granicą (Węgry, Litwa, Włochy, Ukraina, Słowacja, Niemcy, Francja). Ważnym elementem jego działalności jest współpraca z polskimi oraz zagranicznymi kompozytorami młodego pokolenia, m.in. z Andrzejem Karałowem, Wojciechem Kostrzewą, Marcinem Piotrem Łopackim, Kirsten Milenko, Tylerem Versluisem. Współpraca ta zaowocowała wieloma utworami, które artysta miał okazję prawykonać.

 

Mateusz Stankiewicz jest członkiem duetu Dziołak/Stankiewicz, którego główny cel artystyczny polega na propagowaniu nowej muzyki polskiej na akordeon i klarnet. Duet otrzymał stypendium Banku Société Générale na nagranie płyty, na której znalazły się utwory dedykowane zespołowi. Płyta „Andrzej Karałow: De invitatione mortis” (Chopin University Press, UMFC CD 124–125) z ich udziałem była nominowana do Fryderyka 2021.

 

zdj.: Mateusz Żaboklicki